O nás
Katedra elektroenergetiky (KEE) se řadí mezi významné katedry Fakulty elektrotechnické (FEL). Historie katedry se datuje od poloviny minulého století, kdy nastává rozvoj vysokého školství v Plzni, a je spojena s tehdejší Vysokou školou strojní a elektrotechnickou (VŠSE). Samostatná katedra elektroenergetiky pak vzniká v roce 1960. Za dobu své existence vychovala řadu významných odborníků a osobností, k čemuž přispěla i úzká spolupráce s významnými společnostmi elektrotechnického a energetického průmyslu.
Katedra elektroenergetiky se organizačně člení na tři oddělení:
- Oddělení přeměn, přenosu a distribuce elektrické energie
- Oddělení měření a analýz energetických zařízení
- Oddělení environmentálních technologií.
Katedra zabezpečuje výuku v bakalářském, magisterském i doktorském stupni studia v těchto základních oblastech: přeměny energie (elektrické a tepelné), přenos a distribuce elektrické energie, užití elektrické energie (elektrotepelná a světelná technika), elektrické přístroje, technika vysokého napětí a EMC. Katedra garantuje v navazujícím magisterském stupni studia specializaci Elektroenergetika v rámci studijního programu Výkonové systémy a elektroenergetika, a studijní program Aplikovaná elektrotechnika. Do výuky jsou pravidelně zařazovány přednášky odborníků z praxe a exkurze, je tedy zajištěna provázanost teoretických i praktických poznatků.
V rámci vysokoškolských pracovišť disponuje katedra ojedinělou laboratoří elektrotepelné techniky se studeným kelímkem, který umožňuje tavbu oxidů kovů. Energetický minipark, jehož součástí je větrná elektrárna, tepelné čerpadlo, solární kolektory a fotovoltaické panely, slouží pro výuková i experimentální měření. Katedra spravuje laboratoř techniky vysokého napětí, využívá zkušební komoru EMC a bezodrazovou komoru pro vysokofrekvenčních testování. Mezi další laboratoře patří nově vybavená laboratoř elektrických ochran, laboratoře zaměřené na provoz ES, elektrické přístroje a elektrotepelnou a světelnou techniku.
Vědecko-výzkumná činnost katedry
Vědecko-výzkumná činnost katedry se zaměřuje na tato témata:
- provoz přenosových a distribučních sítí
- obnovitelné zdroje energie a jejich začleňování do energetických systémů
- energetické mikrosítě, decentralizovaná výroba
- modelování a simulace ustálených a přechodných dějů v energetických zařízeních
- řídicí a regulační systémy v elektrizační soustavě a systémech energetického zásobování elektřinou a teplem
- ekonomické a energetické analýzy provozu energetických zařízení
- elektrotepelné procesy, výpočty a modelování fyzikálních jevů, efektivní využití elektrotepelných zařízení
- systémy akumulace tepelné energie
- technologie pro jadernou energetiku, skladování vyhořelého jaderného paliva, pokročilé instrumentace měření neutronového toku, neutronově-fyzikální výpočty a modely vyhořívání jaderných paliv
- technika vysokého napětí, diagnostika a vývoj izolačních systémů vysokonapěťových zařízení
- elektromagnetická kompatibilita.
Při řešení výzkumných a vývojových projektů katedra úzce spolupracuje s významnými energetickými společnostmi.